STEP A MRÁZ - Po stopách lágrů v Kazachstánu

STEP A MRÁZ - Po stopách lágrů v Kazachstánu

Česko, 2024, 120 min, Cestopisná přednáška

Cestopisná přednáška

Dokumentární film o expedici za sovětskými gulagy s následnou besedou. Mrazivé počasí a nekonečné kazašské pláně – extrémní podmínky, které museli snášet vězňové a oběti Gulagu, se staly kulisami dokumentárního filmu Step a mráz. Zmapovat jejich stopy se tvůrci vydali v rámci expedice do sněhem a ledem zahaleného Kazachstánu. V březnu 2024 byl uveden film i speciální web sdružující všechny výsledky této výpravy.

Další informace

Co vše s sebou může přinést natáčení filmu v teplotách klesajících k –25 °C, zdolávání velkých vzdáleností napříč zamrzlou kazašskou stepí a objevování mnohdy nezmapovaných pozůstatků lágrů Gulagu? Jaké zajímavé lidské příběhy při takové cestě můžete vyslechnout a objevit?

O zážitcích z natáčení tak trochu netradičního road movie bude vyprávět autor námětu, vedoucí expedice a předseda organizace Gulag.cz a Memorial ČR Štěpán Černoušek.
Více na www.expedicekazachstan.cz.

Štěpán Černoušek (*1977) – autor námětu, vedoucí expedice, předseda Gulag.cz a Memorial ČR

Do Ruska a zemí bývalého SSSR jezdí pravidelně od roku 1994. Vydal se do končin od Kavkazu po Krajní sever, od Kaliningradu až po Dálný východ. Během svých cest navštívil mnoho míst spojených se sovětskými represemi. V roce 2009 založil sdružení Gulag.cz, jehož cílem je popularizace výzkumu sovětského represivního systému a dokumentace bývalých táborů Gulagu. Od té doby zorganizoval pět expedic k opuštěným táborům na Sibiři a v Kazachstánu. Výsledkem je mimo jiné virtuální muzeum Gulag.Online, dokumentární filmy (Cesta do Gulagu, Step a mráz) či vzdělávací program Gulag XR využívající komiks s virtuální a rozšířenou realitou.

Dlouhodobě spolupracuje s ruským sdružením Memorial, oceněným Nobelovou cenou míru, které je v současnosti v Rusku pronásledováno Putinovým režimem. Inicioval vznik pobočky Memorialu v České republice a také české verze ruských vzpomínkových projektů Poslední adresa a Navrácení jmen. Je členem správní rady Mezinárodní asociace Memorial sdružující organizace spojené s Memorialem v Rusku i v Evropě.

Představení

Tento film v dohledné době neplánujeme hrát